Badania cytologiczne w Polsce

Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, który został przeprowadzony między styczniem 2016 roku a styczniem 2019 roku, stanowił olbrzymie i bardzo kosztowne przedsięwzięcie dla budżetu państwa. W tych latach było prawie 10 mln Polek pomiędzy 20 a 59 rokiem życia, kwalifikujących się do uczestnictwa w programie. Skorzystało z tej możliwości zaledwie 17% kobiet, do których był adresowany. Jest to jeden z najgorszych wyników w całej Europie. 

W naszym kraju występuje jeden z najwyższych wskaźników umieralności na raka szyjki macicy w Europie - 1700 Polek umiera rocznie 

z powodu raka szyjki macicy. W Finlandii i Holandii aż 90% kobiet przystępuje do analogicznych programów profilaktyki raka szyjki macicy. Odpowiednio w Polsce 90% kobiet w wieku 20-59 lat zaledwie deklaruje, że ‘kiedyś’ wykonało badanie cytologiczne z szyjki macicy. (Badanie EHIS, wg GUS, 2014 rok).  

U Polek brakuje regularności i powtarzalności w procesie wykonywania badań profilaktycznych z szyjki macicy.

Badania cytologiczne w Finlandii

W Polsce na raka szyjki macicy umiera rocznie ponad pięć kobiet na sto tysięcy mieszkańców, a w Finlandii jedna kobieta na sto tysięcy mieszkańców. Ryzyko na zakażenie wirusami HPV jest podobne w obu krajach, ale Finki od Polek różnią się tym, że wykonują badania cytologiczne z szyjki macicy często i regularnie! Dlatego umieralność z powodu raka szyjki macicy jest mniejsza w Finlandii.

 

Czy wiesz, że lekarze z krajów skandynawskich przyjeżdżają do polskich szpitali onkologicznych, aby zobaczyć pacjentki z rakiem szyjki macicy? Taka sytuacja jest możliwa, bo Polki zbyt rzadko wykonują badania cytologiczne z szyjki macicy… Tymczasem nasz świat bez raka szyjki macicy jest na wyciągnięcie ręki. Pomóż go zbudować! 

Gdzie można wykonać badania cytologiczne w ramach NFZ?

Szeroka dostępność badań cytologicznych w Polsce

Badania cytologiczne z szyjki macicy mogą być wykonywane w ramach Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, w poradniach ginekologicznych oraz w mammocytobusach (Narodowy Fundusz Zdrowia), ale także w trybie komercyjnym w przychodniach i gabinetach prywatnych, oraz bezpłatnie w ramach Projektu Salus feminis.

ZACHOROWANIA NA NOWOTWORY ZŁOŚLIWE U KOBIET
  1. Rak sutka 22% (16000/rok)
  2. Rak jelita grubego 10%
  3. Rak płuca 9%
  4. Rak trzonu macicy 7% (5000/rok)
  5. Rak jajnika 5% (3600/rok)
  6. Rak szyjki macicy 4% (3000/rok)
  7. Rak sromu i pochwy 1% (574/rok) 
NOWOTWOROWE PRZYCZYNY ZGONÓW U KOBIET
  1. Rak płuca 15%
  2. Rak sutka 13% (5000/rok)
  3. Rak jelita grubego 12%
  4. Rak jajnika 6% (2500/rok)
  5. Rak trzustki 6%
  6. Rak żołądka 5%
  7. Rak szyjki macicy 4% (1700/rok)
  8. Rak trzonu macicy 3% (1000/rok)

ZALEŻY MI NA TWOIM ZDROWIU